Gülköy Et Kurumsal

Babası; Mehmet ESKİ 'nin 1955 yıllarında besicilik ve hayvancılıkla başladığı ticari hayatına 1971 yılında bayrağı devralan oğlu Ahmet ESKİ o yıllardan beri karkas et ticareti yapmış 2012 yılında da Türliye 'nin önde gelen en modern tesislerinden biri olan GÜLKÖY ET ENTEGRE tesislerini satın alarak oğulları Durmuş ESKİ ve Mehmet ESKİ ile beraber karkas etin dışında et ve et ürünleri ile portföyünü genişletmiştir.

Gülköy Et Entegre Tesisi 40215 m2 'lik arazi üzerine kurulmuş olup, 10.000 m2 kapalı alana sahiptir. Tesisin 1998 yılında fizibilite çalışmasına başlamış, 1999 yılında da temeli atılmıştır. GMP'ye uygun olarak inşa edilen et ve et ürünleri üreten, hijyenik ve modern bir tesis olup, 2004 yılı temmuz ayında ISO 9001 TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ VE ISO 22000 GIDA GÜVENİLİRLİĞİ YÖNETİMİ SİSTEM BELGELERİNİ TSE tarafından almıştır. Aralık 2003 tarihinde deneme üretimine başalmış olup 2004 yılının ikinci çeyreğinden itibaren bölgesel ve ulusal bazda hizmet vermektedir.

Şu anda Gülköy Gıda San. ve Tic. A.Ş. adıyla faaliyetine devam etmektedir.

Veteriner hekim kontrolünde askıda kesim sistemiyle günlük kapasite raporuna göre 8 saatte 224 adet büyükbaş, 192 adet küçükbaş hayvan kesebilme kapasitesi olmasına rağmen personel takviyesi ile bu rakamların 4-6 katı kadar kapasiteye erişmesi mümkün olan tesis, kendi dalında Türkiye'nin önde gelen tesislerindne biridir.

Fabrika işletme alanı, insan sağlığına önem veren hijyenik kesim, parçalama ve üretim salonlarından oluşmaktadır. Üretim aşamasında, et içerisinde bulunan kemik, sinir vb. yabancı unsurları etten ayırarak sağlıklı kıyma elde edilmesini sağlayn donuk ve taze et kıyma makinesi, kuter, dolum makinesi, fermantasyon odası ve fırınlara sahiptir.